Instalacja fotowoltaiczna na dachu skośnym - ilość paneli 28 - Moc instalacji 9.94 kWp

Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci koszt instalacji fotowoltaicznej drastycznie spadł. W połączeniu z licznymi programami dofinansowań oraz rosnącym zainteresowaniem odnawialnymi źródłami energii spowodowało to ogromny wzrost popularności tego rozwiązania. Jakie są aktualne ceny instalacji fotowoltaicznych dla domu jednorodzinnego, od czego zależą i co się na nie składa? Jak w pełni wykorzystać potencjał modułów solarnych i zoptymalizować inwestycję? Zapraszamy do lektury!

Koszt instalacji fotowoltaicznej – co się na niego składa?

Szczegółowa analiza kosztów jest niezbędna przy każdej inwestycji – również w przypadku fotowoltaiki. Jednak zanim się ją przeprowadzi, warto zdawać sobie sprawę, że o tym, ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego, decyduje wiele czynników. Poniżej wymieniamy elementy, z których jest zbudowana instalacja fotowoltaiczna oraz pozostałe czynniki decydujące o tym, ile kosztuje fotowoltaika dla domu. Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje instalacja o konkretnej mocy, zapoznaj się z poniższymi wpisami na naszym blogu, zawierającymi dokładne obliczenia.

Ile kosztuje fotowoltaika 3 kW.

Ile kosztuje fotowoltaika 4 kW.

Ile kosztuje fotowoltaika 5 kW.

Ile kosztuje fotowoltaika 6 kW.

Ile kosztuje fotowoltaika 7 kW.

Ile kosztuje fotowoltaika 8 kW.

Ile kosztuje fotowoltaika 9 kW.

Ile kosztuje fotowoltaika 10 kW.

 • Panele fotowoltaiczne moduły fotowoltaiczne to podstawowe elementy każdej instalacji. Ich zakup pochłania około 45% wydatków. Jeśli całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej wynosi 20 000 zł, na panele trzeba będzie wydać około 9 000 zł.
 • Falownik – określany też jako inwerter, odpowiada za zmianę prądu stałego w prąd zmienny, zasilający urządzenia domowe. Każda instalacja fotowoltaiczna musi mieć falownik, a koszt jego zakupu to średnio około 20% całego wydatku na instalację fotowoltaiczną.
 • Elementy konstrukcyjne aby zamontować panele fotowoltaiczne, potrzebna jest konstrukcja wsporcza dostosowana do danego podłoża. Przeważnie stanowi około 15% kosztu całej instalacji fotowoltaicznej. Niemniej niestandardowa budowa dachu czy też decyzja, aby zamontować panele słoneczne na gruncie, może nieco zwiększyć ten wydatek.
 • Dokumentacja i podłączenia elektryczne – dla efektywnej i bezpiecznej pracy systemu konieczne jest sporządzenie dokładnej dokumentacji elektrycznej oraz prawidłowe podłączenie do sieci. Stanowi to około 10% całkowitego kosztu fotowoltaiki.
 • Montaż odpowiada za około 10% ponoszonych kosztów. Warto zdecydować się na zlecenie montażu profesjonalnej firmie, która zagwarantuje długowieczną efektywność instalacji.

Specyfikacja i ceny różnych typów paneli fotowoltaicznych

Dynamiczny rozwój fotowoltaiki sprawił, że dzisiaj mamy do dyspozycji wiele rodzajów modułów fotowoltaicznych. Poniżej omawiamy specyfikę najpopularniejszych paneli słonecznych.

Panele monokrystaliczne (czarne):

 • Wygląd: zabarwienie ciemnoniebieskie lub czarne; charakterystyczna struktura w formie połączonych ośmiokątów.
 • Materiał: monokryształ krzemu.
 • Cena: od 750 do 1200 zł za pojedynczy panel.
 • Sprawność: wysoka – od 15 do 20%.
 • Charakterystyka: wykazują wysoką odporność na oddziaływanie czynników atmosferycznych oraz wysoką sprawność nawet po wielu latach użytkowania. Cena paneli fotowoltaicznych tego typu jest nieco wyższa niż w przypadku pozostałych.

Panele polikrystaliczne (jasne):

 • Wygląd: powłoka o zabarwieniu jasnoniebieskim; regularna struktura prostokąta lub kwadratu z wyraźnie widocznymi krawędziami.
 • Materiał: polikryształ krzemu.
 • Cena: od 650 do 750 zł za pojedynczy panel.
 • Sprawność: dosyć niska w zestawieniu z panelami monokrystalicznymi – od 14 do 16%.
 • Charakterystyka: moduły polikrystaliczne są mniej wydajne od modeli monokrystalicznych, jednak wyraźnie tańsze. Cechuje je akceptowalny poziom trwałości.

Panele z krzemu amorficznego:

 • Wygląd: ciemne, najczęściej czarne, czasami pojawia się odcień bordowy.
 • Cena: najtańsze panele na rynku.
 • Sprawność: niska – zwykle na poziomie do 10%
 • Charakterystyka: moduły te są odporne na oddziaływanie wysokich temperatur, jednak ich żywotność jest zdecydowanie krótsza niż paneli monokrystalicznych i polikrystalicznych.

Panele fotowoltaiczne – koszt utrzymania

Rozważając koszty instalacji fotowoltaicznej, musimy uwzględnić wydatki związane z utrzymaniem jej w pełnej sprawności. Kluczowe są dwa procesy: czyszczenie i okresowe przeglądy.

Zaleca się, aby czyszczenie paneli fotowoltaicznych przeprowadzać raz lub dwa razy w roku. Na podstawie wieloletniego doświadczenia, rekomendujemy, aby nie czyścić fotowoltaiki częściej niż 4 razy w roku, gdyż może to osłabić ich efektywność. Koszt czyszczenia jest uzależniony przede wszystkim od powierzchni fotowoltaiki. Stawki wahają się w zakresie od 8 do 20 zł za 1 m2 instalacji lub w rozliczeniu za sztukę – od 10 do 25 zł. Cena jest również uzależniona od położenia paneli – te na dachu o nietypowej budowie wymagają większego wysiłku oraz zastosowania bardziej skomplikowanych metod niż moduły zlokalizowane na gruncie. Ostatecznie za kompleksową usługę mycia fotowoltaiki zapłacisz zwykle od 300 zł do 1000 zł.

Producenci rekomendują również przeprowadzanie raz na 2 lata kompleksowych przeglądów instalacji. Ważne jest, aby pamiętać również o kontroli układu elektrycznego w nieruchomości, przeprowadzanej minimum co 5 lat. Powyższe kwestie są ważne dla efektywnej i bezpiecznej pracy systemu, a ich brak może skutkować odmową wypłaty odszkodowania w razie wypadku.

Jak zwiększyć opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną?

To, ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego, jest tylko jednym z czynników wpływających na opłacalność inwestycji. Poniżej wskazujemy, o czym jeszcze warto pamiętać, aby zoptymalizować inwestycję.

Nachylenie dachu i ekspozycja

Kąt nachylenia dachu bezpośrednio wpływa na koszt montażu, a w niektórych przypadkach także na efektywność paneli. Na bardzo stromych dachach montaż jest trudny, wymaga więcej pracy, a osiągnięcie pożądanej efektywności może nie być możliwe. Optymalnym rozwiązaniem jest lekkie nachylenie powierzchni dachu.

Wydajność ogniw

Im wydajniejsze ogniwa, tym efektywniejsza produkcja prądu. Zakup efektywniejszych paneli sprawia, że koszt instalacji fotowoltaicznej rośnie, jednak wydatek jeszcze szybciej się zwraca. Ostatecznie, w perspektywie kilku lat, przekłada się to na ewidentną korzyść finansową.

Poziom autokonsumpcji

Autokonsumpcja to wykorzystanie energii na własny użytek. Im więcej wyprodukowanej energii zostaje skonsumowane, tym mniej trzeba odprowadzać do sieci. W efekcie koszt użytkowania prądu spada.

Termomodernizacja

Ograniczenie kosztów produkcji energii elektrycznej wymaga wprowadzenia rozwiązań termomodernizacyjnych. Dzięki nim we wnętrzu udaje się zachować więcej ciepła, dzięki czemu spada zapotrzebowanie na energię wykorzystywaną do ogrzewania.

Magazyn energii

Alternatywą dla zdecydowanie nieopłacalnej współpracy z siecią energetyczną, jest dla użytkowników fotowoltaiki zakup magazynu energii. Akumulator zwiększa początkowy koszt instalacji fotowoltaicznej, jednak powoduje istotne obniżenie comiesięcznych rachunków za prąd.

Dofinansowanie odnawialnych źródeł energii, czyli jak obniżyć koszt fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiczna to coraz częstszy widok w naszej przestrzeni publicznej. Wynika to poniekąd z promocji odnawialnych źródeł energii i możliwości otrzymania dofinansowań termomodernizacji obiektów. Główną rolę odgrywa program „Mój Prąd 5.0”. Obecnie w ramach tego programu możesz dostać aż do 7 000 zł na instalację i jej montaż. Jednak to nie wszystko, udział w programie „Mój Prąd” to również możliwość otrzymania wsparcia na zakup i montaż osprzętu fotowoltaicznego, w tym magazynu energii. Dostępna jest też dotacja na pompę ciepła – szczegółowym omówieniem tej kwestii zajmujemy się w dalszej części tekstu.

Inwestując w fotowoltaikę, warto skorzystać również z ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki niej możesz odliczyć od podatku nawet do 53 tys. zł wydatków poniesionych w celu termomodernizacji obiektu, do czego zalicza się również montaż fotowoltaiki czy też wspomnianej już wcześniej pompy ciepła. Jeśli nieruchomość ma co najmniej dwóch właścicieli, każdy z nich może osobno odliczyć poniesione wydatki.

Kolejnym dostępnym źródłem dotacji jest program „Czyste Powietrze”. Jego cel to przede wszystkim poprawa jakości powietrza. Również w tym przypadku są dostępne dofinansowania na różne działania termomodernizacyjne, w tym na montaż fotowoltaiki i pompy ciepła. Możliwe jest uzyskanie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ile kosztuje fotowoltaika z pompą ciepła i czemu to dobry wybór?

Pompa ciepła to często wybierane uzupełnienie fotowoltaiki. Urządzenie działa na odwrotnej zasadzie niż lodówka – pobiera ciepło z chłodniejszej przestrzeni i przekazuje do cieplejszej. Pozwala to ogrzać wodę użytkową lub pomieszczenia energią pozyskaną z powietrza, gruntu lub wody. Jednoczesna inwestycja w fotowoltaikę i zasilaną prądem pompę ciepła to możliwość uzyskania jeszcze większej niezależności od sieci energetycznej. Za kompletny system fotowoltaiczny i pompę ciepła przeciętny użytkownik zapłaci około 80 000 zł. Warto przy tym podkreślić, że połączenie obu technologii zwiększa poziom autokonsumpcji energii nawet o 25–30%. Poza tym ostatecznie koszt zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od zapotrzebowania energetycznego. Co więcej, jak już wcześniej wspomnieliśmy, program „Mój Prąd 5.0” oferuje dotacje nie tylko na instalacje fotowoltaiczne, ale również m.in. na pompy ciepła. Wysokość dofinansowania jest uzależniona od wybranego rodzaju pompy.

 • Na zdecydowanie najdroższą, przede wszystkim w montażu, gruntową pompę ciepła, można dostać do 28,5 tys. zł.
 • Wybór pompy ciepła powietrze–woda przekłada się na dotację do 19,4 tys. zł.
 • Dla pomp powietrze–woda przewidziano dotację do 12,6 tys. zł.
 • Najpopularniejsza i najtańsza w montażu pompa powietrze–powietrze to wsparcie do 4,4 tys. zł.

Powyższy artykuł wyjaśnia, jakie czynniki determinują koszt inwestycji w fotowoltaikę dla domu jednorodzinnego, jak go ograniczyć i jak zoptymalizować korzyści wynikające z korzystania z odnawialnych źródeł energii. Jeśli masz jakiekolwiek inne pytania lub chcesz otrzymać gotową wycenę montażu modułów solarnych, skontaktuj się z nami. Zrobimy to dla Ciebie całkowicie za darmo, a następnie wykonamy projekt instalacji i przeprowadzimy montaż. Swoich Klientów wspieramy również w procesie ubiegania się o dotacje.