Fotowoltaika 7kw na dachu

Ile kosztuje fotowoltaika 7 kW?

Jeszcze kilka lat temu instalacje o mocy 7 kW były zarezerwowane dla przedsiębiorców. Obecnie nie tylko oni się na nie decydują, lecz także osoby prywatne coraz częściej sięgają po fotowoltaikę o większej mocy. Wszystko w celu zwiększania niezależności energetycznej, a także zachęcenia do użytkowania samochodów elektrycznych. W poniższym artykule omawiamy kwestię kosztu fotowoltaiki 7 kW. Jest to instalacja o mocy przekraczającej potrzeby większości niewielkich gospodarstw domowych, zamieszkiwanych przez 3–4 osoby. Niemniej okazuje się odpowiednia dla rodzin dwupokoleniowych, małych firm oraz gospodarstw domowych korzystających z samochodów elektrycznych lub innych sprzętów energochłonnych.

Ile kosztuje fotowoltaika 7 kW – wyliczenia

Fotowoltaika o mocy 7 kW to koszt mieszczący się w przedziale 36 000–41 000 zł. Pod warunkiem wykorzystania jednej z dostępnych form dofinansowania fotowoltaiki, ostateczny koszt może być o wiele niższy. Pamiętaj również, że w niektórych sytuacjach koszt może wzrosnąć, a w innych można go jeszcze bardziej obniżyć.

  • Koszt montażu bywa różny. Nie należy jednak szukać oszczędności w tym obszarze, gdyż profesjonalny montaż podnosi wartość inwestycji i gwarantuje efektywne oraz bezproblemowe działanie systemu przez lata.
  • Instalacja na gruncie zazwyczaj zwiększa koszt inwestycji ze względu na konieczność wykorzystania bardziej zaawansowanego, a przez to droższego systemu montażowego.
  • Użytkownicy instalacji o mocy 7 kW często korzystają z samochodów elektrycznych. Warto wtedy pamiętać o konieczności zakupu ładowarki kompatybilnej z fotowoltaiką i doprowadzeniu do niej kabli.
  • Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje fotowoltaika 7 kW, nie zapominaj o magazynie energii. Przy tak wysokiej mocy instalacji wahania ilości zużywanej energii bywają znaczne, np. z powodu nieregularnego ładowania samochodu elektrycznego. Dostępny w cenie 25 000–35 000 zł magazyn zapobiega marnowaniu energii, zwiększając autokonsumpcję.

Fotowoltaika 7 kW – kwestie praktyczne

Inwestując w instalację solarną, powinieneś wiedzieć nie tylko, ile kosztuje fotowoltaika 7 kW, ale też między innymi, ile zajmuje miejsca. Moc rzędu 7 kW oznacza konieczność wykorzystania od 14 do nawet 28 paneli. Ta liczba jest związana z mocą pojedynczych modułów. Na podstawie liczby paneli, a także własnych możliwości i preferencji, trzeba też zdecydować, gdzie umieścić instalację. Montaż na dachu jest zazwyczaj tańszy i mniej skomplikowany niż instalacja na gruncie. Warto również podkreślić, że im wyższą moc instalacji wybierzesz, tym niższy poniesiesz koszt za 1 kW. Wynika to głównie z kosztów generowanych przez montaż. Niezależnie od mocy instalacji, wymaga on przygotowania sprzętu i poświęcenia czasu. Z tego powodu wraz ze wzrostem mocy o kolejne kW, koszt montażu nieznacznie rośnie. Jeśli masz pytania związane z tym, ile kosztuje fotowoltaika 7 kW lub na dowolny inny temat dotyczący paneli słonecznych, skontaktuj się z nami. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, przygotujemy indywidualną, bezpłatną wycenę, a później przeprowadzimy profesjonalny montaż fotowoltaiki oraz pomożemy we wszystkich kwestiach formalnych, w tym również w uzyskaniu dofinansowania na instalację.