Fotowoltaika 9kw

Ile kosztuje fotowoltaika 9 kW?

Korzyści płynące z inwestycji w fotowoltaikę można wymieniać długo. Jeśli jednak znalazłeś się w tym miejscu, prawdopodobnie już je znasz. Skupimy się więc na konkretach, a mianowicie na kosztach instalacji fotowoltaicznej. Poniżej wyczerpująco odpowiadamy na pytanie, ile kosztuje fotowoltaika 9 kW. Jak się okazuje, jest to obecnie bardzo często wybierane rozwiązanie. 9,68 kW – to średnia moc mikroinstalacji fotowoltaicznej podłączonej w Polsce w 2022 roku. Wartość ta z roku na rok rośnie i to wyraźnie. Jeszcze w 2020 roku wynosiła zaledwie 6,68 kW. Sprawdź, jaki jest koszt fotowoltaiki 9 kW. W artykule omawiamy też, jak skutecznie ograniczyć koszty i zoptymalizować zyski czerpane z użytkowania instalacji solarnej.

Ile kosztuje fotowoltaika 9 kW – wyliczenia

Chcąc zaopatrzyć swój dom w fotowoltaikę o mocy 9 kW, musisz liczyć się z kosztem od 45 000 zł do 55 000 zł. W cenę wliczone są już wszystkie elementy oraz niezbędne do przeprowadzenia procedury, czyli:

  • panele słoneczne,
  • inwerter,
  • okablowanie,
  • system mocujący,
  • ewentualne inne akcesoria,
  • dostawa komponentów,
  • montaż instalacji.

Od lat jest dostępnych wiele dofinansowań fotowoltaiki, na czele z programem „Mój Prąd”. W ramach tego projektu możesz ubiegać się o dotację w wysokości do 7000 zł na instalację fotowoltaiczną. Możesz uzyskać również dofinansowanie na zakup dodatkowego osprzętu fotowoltaiki, w tym magazynu energii. Zastanawiasz się, jak uzyskać dotację? We wszystkim Ci pomożemy! Skontaktuj się z nami. Przedstaw swoje potrzeby, a my bezpłatnie przygotujemy dla Ciebie indywidualną wycenę! Następnie zajmiemy się kwestiami formalnymi i technicznymi.

Kiedy fotowoltaika 9 kW z magazynem energii?

Fotowoltaika o mocy 9 kW należy do najmocniejszych instalacji spośród wybieranych przez właścicieli gospodarstw domowych. Oznacza to, że produkuje ona znaczną ilość energii. W takim przypadku wahania dziennego, a nawet tygodniowego czy miesięcznego zużycia prądu bywają bardzo duże. Często produkcja w ciągu dnia przekracza możliwości w zakresie jej wykorzystania. Jednocześnie użytkownicy decydujący się na instalację 9 kW najczęściej mają samochody elektryczne lub inne energochłonne sprzęty użytkowane nieregularnie. Co zrobić, aby nie zmarnować przydatnych w innych momentach nadwyżek produkowanych w ciągu dnia? Rozwiązaniem jest magazyn energii.  Dla instalacji o mocy 9 kW odpowiedni będzie magazyn o mocy 10–12 kWh. Urządzenie to pozwoli istotnie zwiększyć konsumpcję. Warto pamiętać, że niedawno zmianie uległy regulacje dotyczące rozliczania użytkowników instalacji fotowoltaicznych z siecią energetyczną. Obowiązujący wcześniej system net-metering, pozwalający oddawać nadwyżki energii do sieci, a następnie odbierać je w dowolnym momencie, dnia 31 marca 2022 roku został zastąpiony przez system net-billing. W praktyce oznacza to sprzedaż energii do sieci po cenie rynkowej, a odkupywanie po wyższej stawce.