Ile kosztuje fotowoltaika 4 kW?

Fotowoltaika 4 kW stanowiła kiedyś najpopularniejszy wybór właścicieli domów jednorodzinnych, decydujących się na montaż modułów solarnych. Choć dzisiaj wyraźna jest tendencja wzrostowa w kwestii wybieranej mocy, fotowoltaika 4 kW to wciąż częsty wybór prosumentów. Panele o łącznej mocy 4 kW wytwarzają średnio około 4000 kWh energii rocznie, co wystarcza, aby wypełnić zapotrzebowanie energetyczne wielu gospodarstw domowych. Jednak czy decyzja o montażu właśnie takiej instalacji to najbardziej opłacalne rozwiązanie? W poniższym artykule przedstawiamy szczegółowy przegląd kosztów związanych z fotowoltaiką 4 kW w 2023 roku. Sprawdź, co składa się na koszt i ile kosztuje fotowoltaika 4 kW.

Ile kosztuje fotowoltaika 4 kW – konkretne stawki

Dzisiaj koszt fotowoltaiki 4 kW wynosi od 18 000 zł do 25 000 zł brutto. Wskazane stawki dotyczą kosztu całkowitego, uwzględniającego zarówno zakup komponentów, jak i ich montaż. Tym samym, wydając od 4500 do 6250 zł za 1 kW, w przypadku instalacji o mocy 4 kW pokryjesz koszt:

  • paneli słonecznych,
  • inwertera,
  • konstrukcji montażowej,
  • montażu.

Nie unikniesz konieczności zakupu komponentów, jednak możesz rzecz jasna zdecydować się na samodzielny montaż. W tym przypadku koszt fotowoltaiki 4 kW wynosi od 13 500 zł do 18 500 zł. Jeśli jednak zależy Ci na maksymalnej efektywności i trwałości instalacji, warto, abyś kwestię montażu powierzył fachowcom.

Jak zwiększyć opłacalność fotowoltaiki?

Jednym ze sposobów na optymalizację inwestycji w fotowoltaikę jest zakup magazynu energii. Akumulator gromadzi produkowane w słoneczne dni nadwyżki energii, umożliwiając wykorzystanie ich nocą czy też w pochmurne dni. Brak magazynu to marnowanie części energii i obniżenie zysków z fotowoltaiki poprzez konieczność podłączenia instalacji do sieci energetycznej. Oczywiście magazyn to koszt co najmniej kilkunastu tysięcy złotych, przez co przy jego zakupie odpowiedź na pytanie, ile kosztuje fotowoltaika 4 kW, staje się nieco mniej satysfakcjonująca. Ostatecznie jednak zakup tego urządzenia jest opłacalny, gdyż skraca czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę. Wysokość ponoszonych kosztów można obniżyć, korzystając z programu dofinansowania. Najpopularniejszym projektem jest zdecydowanie program „Mój Prąd”. Daje on szansę uzyskania do 7000 zł bezzwrotnej dotacji na montaż instalacji solarnej oraz sprzętu dodatkowego. Możesz odebrać między innymi dofinansowanie na magazyn energii w wysokości do 16 000 zł. Oferujemy pełne wsparcie w zakresie ubiegania się o dotację. W tym celu zapraszamy do kontaktu.

Fotowoltaika 4 kW – czy warto?

Dla wielu gospodarstw fotowoltaika 4 kW to wybór optymalny. Rozwiązanie to sprawdzi się w domach, w których prąd jest konsumowany głównie przez podstawowe urządzenia AGD i RTV, a liczba domowników nie przekracza 4 osób. Jeśli jednak planujesz zakup dodatkowego sprzętu energochłonnego albo chcesz ładować z fotowoltaiki samochód elektryczny, rozważ montaż instalacji o nieco większej mocy. Pod uwagę trzeba wziąć też ewentualną możliwość zwiększenia liczby domowników w najbliższym czasie. Przed podjęciem decyzji warto zawsze skonsultować się z ekspertami, którzy określą optymalną moc instalacji. Nasza firma oferuje taką usługę wraz z bezpłatną wyceną projektu. Z nami zupełnie za darmo, bez zobowiązań, poznasz odpowiedź na pytanie, ile kosztuje fotowoltaika 4 kW i czy jest to dla Ciebie najlepszy z dostępnych wyborów.