Ile kosztuje fotowoltaika 5 kW?

Fotowoltaika daje ogromną szansę na obniżenie kosztów użytkowania energii elektrycznej, zwiększenie niezależności energetycznej i ograniczenie negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Z powodu dużych dofinansowań mikroinstalacji przez państwo liczba inwestycji od lat rośnie. Częsty wybór dla gospodarstw domowych stanowi instalacji o łącznej mocy 5 kW. W poniższym tekście sprawdzamy, jaki jest koszt fotowoltaiki 5 kW. Wyjaśniamy też, dla kogo takie rozwiązanie stanowi optymalny wybór oraz jak zoptymalizować opłacalność inwestycji w fotowoltaikę. Wskazujemy również, jakie komponenty stanowiące instalację solarną o mocy 5 kW odgrywają kluczowe role w ograniczaniu kosztów inwestycji. Sprawdź, ile kosztuje fotowoltaika 5 kW i czy jest to najlepsza oferta również dla Ciebie.

Ile kosztuje fotowoltaika 5 kW – wyliczenia

Obecnie zakup i montaż fotowoltaiki 5 kW to koszt od 24 000 do 30 000 zł. Wskazana cena zawiera koszt:

  • paneli solarnych,
  • inwertera sieciowego,
  • konstrukcji mocującej,
  • okablowania,
  • ewentualnych optymalizatorów mocy,
  • montażu.

Zwróć uwagę, że podane przez nas widełki kosztów są dosyć szerokie. Koszt zakupu paneli różni się w zależności od wybranego producenta, technologii ogniw czy też sposobu wykończenia urządzenia. Aby stworzyć instalację 5 kW, potrzebujemy od 15 do 20 paneli, w zależności od indywidualnej mocy każdego z nich. Cena za panel może wahać się od kilkuset do nawet 2000 zł. Ile kosztuje inwerter? Cena urządzenia przeznaczonego do wykorzystania w instalacji o mocy 5 kW to 1800 do 5000 zł. Kolejnym kluczowym elementem każdej instalacji jest konstrukcja mocująca. Jej koszt jest uzależniony głównie od materiału wykonania, jednak w tym przypadku cena nie powinna być nigdy wyższa niż 3000 zł. Okablowanie i zabezpieczenia kosztują średnio od 500 do 1000 zł. Czasami po wykonaniu audytu okazuje się, że jest konieczne wykorzystanie optymalizatora mocy. W tym przypadku do kosztu fotowoltaiki 5 kW należy doliczyć około 2000 zł. Sam montaż kosztuje od 2000 do 5000 zł.

Dla kogo instalacja fotowoltaiczna 5 kW?

Instalacja o mocy 5 kW to doskonała propozycja dla każdego gospodarstwa domowego, które zużywa rocznie nie więcej niż nieco ponad 5000 kWh energii. W optymalnych warunkach instalacja o wskazanej mocy generuje w ciągu roku maksymalnie około 5900 kWh energii elektrycznej. Nie można jednak liczyć na optymalne warunki przez cały rok. Przeważnie fotowoltaika 5 kW to wybór rekomendowany rodzinom 3- lub 4-osobowym. Często jest to również rozsądna propozycja dla małych przedsiębiorstw. Zależy Ci na znalezieniu optymalnej mocy fotowoltaiki dla Twoich potrzeb? Skontaktuj się z nami. Sprawdzimy Twoje zapotrzebowanie energetyczne i wskażemy najlepsze rozwiązanie. Jeśli będzie to instalacja o łącznej mocy 5 kW, wyjaśnimy również krok po kroku, ile kosztuje fotowoltaika 5 kW i jakie są możliwości obniżenia kosztów bez rezygnacji z jakości.