Ile kosztuje fotowoltaika 3 kW?

Prywatni użytkownicy fotowoltaiki najczęściej wybierają instalacje o mocy poniżej 10 kW. Prawidłowa decyzja to wybór uwzględniający aktualne i przewidywane zapotrzebowanie energetyczne danego gospodarstwa domowego. Jedną z opcji jest instalacja o mocy 3 kW, czyli produkująca rocznie około 3000 kWh. Nie jest to najpopularniejsza z dostępnych propozycji, ze względu na stosunkowo niewielką moc. Jednak w niektórych sytuacjach może stanowić dobry wybór. Sprawdź, kiedy konkretnie oraz ile kosztuje fotowoltaika 3 kW. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania o koszty fotowoltaiki 3 kW, wskazując również poszczególne źródła wydatków.

Ile kosztuje fotowoltaika 3 kW – determinanty cenowe

Koszt fotowoltaiki 3 kW wynosi od 13 000 zł do 20 000 zł. W nielicznych przypadkach wybór bardzo tanich rozwiązań lub komponentów najwyższej klasy premium może skutkować odpowiednio niższą, lub wyższą ceną (niż podany przedział). Elementy instalacji o mocy 3 kw, w największym stopniu odpowiadające za to, ile kosztuje fotowoltaika 3 kW, to:

  • panele fotowoltaiczne,
  • falownik,
  • system montażowy,
  • montaż.

Przy mocy 3 kW konieczne będzie zakupienie 8 do 12 paneli. Koszt modułów fotowoltaicznych waha się w granicach 700–1400 zł za sztukę. Falownik to wydatek rzędu 2500–4000 zł. Dachowy system montażowy kosztuje natomiast od 3000 do 5000 zł. Koszty montażu wynoszą od 2000 zł do 5000 zł. Na ostateczną cenę mogą wpłynąć również certyfikacje komponentów oraz gwarancja.

Ile kosztuje fotowoltaika 3 kW z magazynem energii?

Zakup magazynu energii do fotowoltaiki 3 kW to koszt 7 000–10 000 zł. Głównym zadaniem magazynu jest zwiększenie autokonsumpcji. Niemniej w przypadku instalacji 3 kW autokonsumpcja energii i tak jest zazwyczaj wysoka, dlatego magazynowanie nadwyżek często nie jest konieczne. Ostatecznie wartościowanie ekonomiczne inwestycji w magazyn energii zależy od indywidualnych warunków oraz zwyczajów konsumpcji energii w danym gospodarstwie domowym. Jeśli domownicy zużywają energię głównie w godzinach słonecznych, wysoka autokonsumpcja z pewnością sprawi, że inwestycja w magazyn będzie nieopłacalna. Jeśli jednak gospodarstwo domowe zużywa większą ilość energii po zachodzie słońca, magazynowanie nadwyżek w ciągu dnia może okazać się koniecznością.

Obniżenie kosztów dzięki dotacjom

W przypadku każdej instalacji fotowoltaicznej inwestycja zyskuje na opłacalności dzięki dotacjom. Dofinansowanie z programu „Mój Prąd” umożliwia uzyskanie nawet do 7000 zł. Dostępna jest też ulga termomodernizacyjna, za sprawą której możesz odzyskać do 17% zapłaconego podatku dzięki montażowi mikroinstalacji solarnej. Jeśli obawiasz się procesu uzyskiwania dofinansowań, nie przejmuj się – jesteśmy po to, aby Ci pomóc! Zajmiemy się wszelkimi formalnościami związanymi z dotacjami do fotowoltaiki. Zrobimy to po ustaleniu warunków współpracy. Pamiętaj, że oferujemy przygotowanie darmowej, niezobowiązującej wyceny, w razie potrzeby uwzględniając również dotację. Skontaktuj się z nami!