Fotowoltaika na gospodarstwie

Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne także dla rolników

Wydajnie działające gospodarstwo rolne wymaga spełnienia wielu wymagań. Ta forma działalności być może w największym stopniu jest uzależniona od pogody. Nie ma wątpliwości, że rolnicy często z trwogą wyczekują deszczu i z nadzieją spoglądają na prognozy, gdy liczą na słoneczne warunki. Czynniki atmosferyczne oczywiście mają kolosalny, wręcz kluczowy wpływ na plony, ale trzeba pamiętać, że mogą odgrywać bardzo ważną rolę również z innego powodu. Wiadomo przecież, że w dzisiejszych czasach istotne jest wystarczające zaopatrzenie w energię elektryczną. Dzieje się tak między innymi dlatego, że nowoczesne gospodarstwa wymagają maszyn, których na wyposażeniu jest bez wątpienia coraz więcej. Oczywiście do ich skutecznego i wydajnego działania potrzebna jest odpowiednia ilość energii. Trzeba zatem zadbać o dostarczenie jej na czas i w pełnym zakresie, aby wszystkie urządzenia, maszyny, sprzęt funkcjonowały bez zakłóceń. Ma to znaczenie dla efektów hodowli oraz uprawy i jest ważne w celu uniknięcia ewentualnych strat, związanych na przykład z brakiem ogrzewania, chłodzenia i tym podobnych.

Szybka droga do taniego prądu

Oczywiście zapewnienie wystarczającej ilości energii kosztuje i to coraz więcej. Ceny prądu rosną, dlatego tak istotna jest optymalizacja w tym zakresie. Można to zrobić, korzystając z odnawialnych źródeł. Okazuje się, że w przypadku gospodarstw rolnych warto postawić na przykład na instalację fotowoltaiczną. Tego typu rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością w przypadku domów mieszkalnych, przedsiębiorstw czy instytucji. Rolnicy też mają możliwość montażu takich urządzeń. Co więcej, mogą sięgnąć po dofinansowanie lub skorzystać z ulgi za instalację systemu odnawialnych źródeł. Zyskują więc finansowo zarówno w przypadku samego montażu, jak i w późniejszym okresie, dzięki funkcjonowaniu instalacji.

Dlaczego się to opłaca?

Skorzystanie z odnawialnych źródeł energii jest ważne z wielu powodów. Przede wszystkim wpływa na ochronę klimatu, ale to, co najważniejsze dla inwestora, to fakt, że jest to po prostu opłacalne finansowo rozwiązanie. Chyba nie ma rolnika, który nie chciałby płacić niższych rachunków za prąd?! To oczywiste, tym bardziej że powszechna mechanizacja sprawia, iż zapotrzebowanie na energię rośnie w bardzo szybkim tempie. Na szczęście koszty można skutecznie obniżyć dzięki zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych. Szacuje się, że po kilku latach inwestycja się zwraca. Zainstalowany system wykorzystuje promienie słoneczne do produkcji prądu na własne potrzeby, co pozwala nawet uzyskać niezależność energetyczną. Jeśli nie wykorzystuje się pełnej puli wytworzonej energii, można ją „oddać na przechowanie” do sieci, a odzyskać w momencie, kiedy pojawi się taka konieczność, czyli na przykład jesienią lub zimą.

Fotowoltaika dla rolnika z dotacją

Oczywiście za zakup i montaż trzeba zapłacić, jednak po pierwsze, w dłuższej perspektywie i tak jest to opłacalna opcja, a po drugie, na system można zdobyć dotację. Możliwe jest także uzyskanie pożyczki lub skorzystanie z ulgi, dostępnej po wykonaniu inwestycji. Bez względu na formę, z jakiej się korzysta, na pewno jest to rozwiązanie, które przyniesie spore korzyści, zarówno dla samego rolnika, jak i środowiska, ponieważ nie ma co ukrywać – jednym z najważniejszych elementów tego rodzaju inwestycji i programów wsparcia jest właśnie zapobieganie degradacji planety. Ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery to bez wątpienia jeden ze sposobów dbania o środowisko.

Dotacja tylko dla istniejącego wcześniej gospodarstw

Z całą pewnością warto obserwować stronę internetową Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz jego wojewódzkich oddziałów. To właśnie za pośrednictwem tego kanału ogłaszany jest nabór wniosków w programie Agroenergia. Jego celem jest wsparcie sektora rolniczego w zakresie produkcji energii z odnawialnych źródeł. Oczywiście tak jak w przypadku każdej tego typu inicjatywy, należy spełnić określone warunki, które zawarte są w programie. W tym przypadku kluczowe są dwa aspekty. Przede wszystkim przynajmniej od roku trzeba prowadzić działalność rolniczą na własnej lub dzierżawionej działce. Po drugie, łączna powierzchnia użytków rolnych musi liczyć od jednego do trzystu hektarów. Dotacje można otrzymać między innymi na instalację fotowoltaiczną. Ważne jest, by był to nowy system, którego montaż nie może się rozpocząć wcześniej, niż dzień złożenia wniosku. Po zakończeniu inwestycji rolnik otrzymuje refundację poniesionych kosztów. Trzeba zatem dysponować odpowiednimi środkami, których część zostanie oczywiście zwrócona, kiedy system będzie już funkcjonował. W zależności od mocy instalacji kwota dofinansowania wynosi do 25 tysięcy zł, maksymalnie do 20% kosztów kwalifikowanych. Jak dokładnie wygląda podział?

  • Jeśli instalacja dysponuje mocą od 10 do 30 kW, to można otrzymać do 15 tys. zł (do 20% kosztów kwalifikowanych)
  • w przypadku mocy od 30 do 50 kW dotacja może sięgnąć nawet 25 tys. zł (do 13% kosztów kwalifikowanych)

Uwaga na inne dofinansowania

Możliwość skorzystania z programu Agroenergia oferowana jest właścicielom lub dzierżawcom nieruchomości rolnych. Muszą oni jednak pamiętać, że dofinansowania nie można przeznaczyć na urządzenia, które otrzymały już wsparcie z innych źródeł publicznych. Dotyczy to chociażby programu Czyste Powietrze. Należy zatem koniecznie pamiętać o tym, by instalację zgłoszoną do jednego z wymienionych programów wyłączyć z wniosku o dotację w drugim.

Wykonasz inwestycję, będziesz mógł skorzystać z ulgi

Skorzystanie z dedykowanego programu wcale nie jest jedynym rozwiązaniem. Okazuje się, że ciekawą alternatywą może być na przykład ulga inwestycyjna, która dostępna jest do odliczenia w podatku rolnym. W tym przypadku także do spełnienia są określone warunki, uprawniające inwestora do uzyskania bonusu. Jest ich kilka, z pewnością warto je wymienić:

  • należy być płatnikiem podatku rolnego
  • trzeba wykonać inwestycję
  • nie można korzystać z innych form wsparcia
  • czas na dokonanie odliczenia to maksymalnie 15 lat

W przypadku tego typu rozwiązania można odzyskać 25 % kosztów, jakie zostały poniesione w trakcie wykonywania inwestycji. Oczywiście należy dysponować rachunkami lub innymi dokumentami, które potwierdzają wykonanie prac związanych z montażem instalacji fotowoltaicznej. Z ulgi inwestycyjnej można skorzystać jednorazowo, o ile jest to oczywiście możliwe, albo rozłożyć ją na kilka lub kilkanaście rat. Okazuje się, że w wielu sytuacjach ulga może oznaczać brak konieczności płacenia podatku rolnego nawet przez kolejne lata. Poziom odliczenia, wynikający z kosztów inwestycji, często przekracza bowiem wysokość podatku.

Opłacalne panele fotowoltaiczne także z innych programów

Oczywiście fakt, że jest się osobą prowadzącą działalność rolniczą, nie oznacza, że można korzystać wyłącznie z dotacji przeznaczonych właśnie dla rolników. Równie dobrze warto postawić na przykład na wspomniany już program Czyste Powietrze. Oczywiście w tym przypadku wsparcie dotyczy domu jednorodzinnego, ale wiadomo przecież, że jest on częścią gospodarstwa, a rosnące ceny prądu mają wpływ na coraz wyższe rachunki także w odniesieniu do domowych kosztów. Dofinansowanie można zatem otrzymać na zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznej, która pozwoli ograniczyć wydatki związane z domowymi potrzebami oraz z działalnością rolniczą. Do uzyskania jest nawet 37 tysięcy zł. Zaletami tego rozwiązania są z całą pewnością między innymi możliwość wnioskowania online, a także pozyskanie funduszy na inwestycje, które rozpoczęły się wcześniej, nawet pół roku przed złożeniem wniosku. Oczywiście po raz kolejny należy przypomnieć, że w odniesieniu do jednej instalacji można się ubiegać o wsparcie z jednego programu, oferowanego w ramach środków publicznych.

Która forma wsparcia najlepsza?

Wybór określonego sposobu uzyskania wsparcia zależy od wielu czynników. Wiadomo, że znaczenie mają oczywiście fundusze, jakie należy zainwestować. Jeśli komuś zależy na ograniczeniu wydatków na wczesnym etapie, niewątpliwie wybierze dotację w formie refundacji, ponieważ może się okazać, że odzyska część poniesionych kosztów szybciej, niż w przypadku ulgi w podatku rolnym. Wiadomo, że trzeba też przeanalizować całościowy koszt. Jeśli bowiem okaże się, że odliczenie – nawet rozłożone na kilka lat – będzie bardziej opłacalne, to może jednak warto poczekać. Ostateczna decyzja zależy zatem od inwestora, który doskonale wie, na co może sobie pozwolić w kontekście wydatkowania pieniędzy na montaż paneli.

Bez wątpienia należy jednak pamiętać o pewnych kwestiach formalnych, które zostały już wspomniane. Najważniejszy jest fakt, by grunt, na którym gospodarują rolnicy, był ich własnością lub pozostawał w dzierżawie. To kluczowe aspekty w przypadku ubiegania się o rządową pomoc. Jeśli idzie o powierzchnię nieruchomości, istnieje szeroki zakres, w którym muszą się zmieścić gospodarstwa, na jakich mają się pojawić panele. 

Odnawialne źródła z korzyścią dla inwestora i nie tylko

Rolnictwo bez wątpienia może być innowacyjne. W zasadzie to w wielu dziedzinach już jest. Między innymi to wpływa na rosnące zapotrzebowanie na prąd. Z tego powodu warto starać się o optymalizowanie wydatków, między innymi korzystając z odnawialnych źródeł. Transformacja energetyczna całego kraju nie może więc ominąć także tej gałęzi gospodarki. Rolnictwo dysponuje ogromnymi możliwościami rozwoju, a nowoczesność wymaga sięgania po nowoczesne rozwiązania. Takimi bez wątpienia są instalacje fotowoltaiczne. Dlatego nie ma wątpliwości, że warto wykorzystać szansę na rozwój, a przy okazji na obniżanie wydatków, nawet mimo coraz szerszej mechanizacji procesów zachodzących w gospodarstwie. Zyskanie stosunkowo taniego źródła energii elektrycznej jest w tym wypadku kluczowe. Dzięki temu prowadzenie działalności rolniczej staje się dużo łatwiejsze i bardziej wydajne.