Dom 200m2 - panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika dla domu 200m2 – czy warto z niej skorzystać?

Duży dom to spore zapotrzebowanie na energię elektryczną. A przy rosnących z roku na rok cenach prądu stanowi to spory problem dla wielu gospodarstw domowych. Dlatego też znakomitą alternatywą staje się instalacja fotowoltaiczna, która pozwala na produkcję energii przy wykorzystaniu promieniowania słonecznego. Sprawdźmy, czy takie rozwiązanie będzie korzystne dla domu jednorodzinnego o powierzchni 200 m2 i na co inwestor powinien zwrócić szczególną uwagę.

Czy warto skorzystać z instalacji fotowoltaicznej?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej powszechne, również w naszym kraju. Wynika to nie tylko z rosnących cen prądu, ale również krótkiego okresu zwrotu z inwestycji, a także wzrostu świadomości ludzi dotyczącego ekologii. 

Instalacja fotowoltaiczna jest w tym względzie jednym z najlepszych rozwiązań, również dla osób prywatnych, ponieważ umożliwia zaopatrzenie całego gospodarstwa w energię elektryczną i uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców prądu. Co więcej, skorzystanie z odpowiedniego systemu pozwoli Ci magazynować prąd i skorzystać z niego w okresie jesienno-zimowym, kiedy to dostęp do promieni słonecznych jest ograniczony. W praktyce więc przez okrągły rok możesz korzystać z energii i mieć pewność tego, że zaoszczędzisz sporo pieniędzy.

Oprócz tego do zalet paneli fotowoltaicznych zaliczamy:

  • bardzo dużą trwałość i niezawodność – dzięki temu instalacja sprawdzi się na przestrzeni kilkudziesięciu lat, zapewniając niezawodne działanie swoim użytkownikom;
  • możliwość indywidualnego dopasowania mocy paneli do konkretnego obiektu i wyboru rozwiązań dopasowanych do jego powierzchni, rodzaju dachu itd.;
  • brak szkodliwego wpływu na środowisko naturalne, w przeciwieństwie do tradycyjnych metod pozyskiwania energii;
  • łatwość konserwacji, użytkowania i montażu – tym ostatnim zajmą się specjaliści, którzy dopasują rozwiązania do Twoich konkretnych potrzeb.

Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej?

Jeżeli chcesz skorzystać z instalacji fotowoltaicznej i masz dosyć wysokich rachunków za prąd, powinieneś dopasować rozwiązanie do własnych potrzeb. Kluczową rolę odgrywa tutaj moc instalacji fotowoltaicznej. Aby ją określić, powinieneś przede wszystkim sprawdzić roczne zużycie prądu w poprzednich latach. Okazuje się bowiem, że może być ono inne dla każdego gospodarstwa domowego i wcale nie musi być uzależnione od powierzchni domu.

Jaka moc będzie w takim razie odpowiednia? Standardowo przyjmuje się, że dla średniej wielkości domu, który zamieszkuje 3–4 osobowa rodzina, wystarczająca moc paneli to 3,5–4 kWp. Jednak w przypadku większych obiektów, np. 200–metrowych, prawdopodobnie będzie ona niewystarczająca. Wtedy warto rozważyć np. instalację fotowoltaiczną o mocy 5–6 kWp, która pozwoli na wygenerowanie około 4800 kwH rocznie.

Jak obliczyć moc instalacji? Niezbędny okaże się wzór:

Moc instalacji (kWp) = 

Gdzie:

  • Ek – roczne zużycie energii (kWh);
  • a – udział bieżącej konsumpcji własnej (%);
  • b – udział ilości energii oddanej do sieci (%);
  • a+b = 100%;
  • opust – 0,8 za 1 kWh (instalacja do mocy 10 kW); 0,7 za 1 kwH (instalacja o mocy 10–50 kW);
  • uzysk – roczna produkcja energii z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację PV (kWh).

Oczywiście nie musisz dokonywać obliczeń samodzielnie – o wiele lepiej skorzystać ze specjalnych kalkulatorów albo pomocy specjalistów, odpowiedzialnych za montaż Twoich paneli fotowoltaicznych. Co więcej, specjaliści dokładnie zaprojektują całą instalację, doradzą Ci zakup odpowiednich komponentów i zajmą się ich montażem. W ten sposób zostaniesz odciążony od wszelkich obowiązków z tym związanych i będziesz mógł cieszyć się wysoką sprawnością swojej instalacji fotowoltaicznej.

Oczywiście dobór mocy instalacji będzie łatwiejszy dla istniejących już domów jednorodzinnych, ponieważ wystarczy skorzystać ze średniego zużycia prądu w poprzednich latach. A co z budowanymi dopiero budynkami? W ich przypadku należy oszacować zużycie prądu na podstawie ilości i rodzaju urządzeń energochłonnych oraz liczby domowników. Jeżeli w trakcie eksploatacji okaże się, że moc jest niewystarczająca, możliwe jest rozbudowanie systemu – np. przy użyciu mikroinwerterów.

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej? W przypadku domów o powierzchni 200 m2 należy liczyć się z wydatkiem rzędu 30-40 tysięcy złotych, choć oczywiście będzie to uzależnione od liczby domowników oraz ich zapotrzebowania na prąd.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy zakupie instalacji fotowoltaicznej dla domu?

Moc paneli fotowoltaicznych jest najważniejsza, jednak każdy inwestor powinien zwrócić uwagę na kilka innych, niezwykle istotnych kwestii. Dzięki temu dopasujesz instalację fotowoltaiczną do potrzeb całej rodziny oraz swojego domu jednorodzinnego.

  1. Rodzaj ogniw fotowoltaicznych

Zdecydowana większość elektrowni słonecznych powstaje w oparciu o ogniwa krzemowe – polikrystaliczne i monokrystaliczne. Pierwsze osiągają sprawność na poziomie 14–18%, zaś drugie 22%. Łatwo wywnioskować więc, że ogniwa polikrystaliczne są tańsze, dlatego też wielu prywatnych inwestorów decyduje się właśnie na nie.

Jeżeli chcesz dodatkowo zaoszczędzić, możesz skorzystać z rozwiązań wykonywanych z krzemu amorficznego. Pamiętaj jednak, że choć są one dostępne w najatrakcyjniejszych cenach, z czasem mogą stracić na mocy.

  1. Umiejscowienie instalacji fotowoltaicznej dla domu

Wybór w tym wypadku jest prosty – jeżeli posiadasz duży, 200-metrowy dom, powierzchnia jego dachu powinna być wystarczająca do instalacji paneli fotowoltaicznych (wystarczy do tego około 30-40 m2 dachu). Musisz jednak zwrócić uwagę na jakość zastosowanych rozwiązań, ponieważ muszą one utrzymać niemały ciężar paneli, a także to, czy dach skierowany jest w odpowiednią stronę (na południe). Co w sytuacji, gdy kierunek dachu jest inny? W takim wypadku niezbędna będzie większa moc instalacji.

Alternatywą jest montaż paneli słonecznych na gruncie – zwróć jednak uwagę, aby miejsca instalacji nie były zacienione, ponieważ mogłoby to znacząco obniżyć jej sprawność.

  1. On-grid czy Off-grid?

Instalacja fotowoltaiczna może być podłączona do sieci (on-grid) lub niepodłączona. To pierwsze rozwiązanie polecamy inwestorom, którzy chcą mieć pewność, że zawsze będą mieli dostęp do prądu (nawet podczas długotrwałego zachmurzenia), zaś drugie tym, którzy chcą być całkowicie niezależni od dostawców prądu.

Dużym plusem instalacji on-grid jest to, że wszelkie nadwyżki prądu trafiają do sieci – po podpisaniu umowy z dostawcą stosownej umowy, możliwe będzie bezkosztowe odebranie wygenerowanej wcześniej energii.

  1. Falownik

Bardzo istotnym elementem każdej instalacji tego typu jest falownik, który przetwarza prąd stały na prąd zmienny. Powinien on posiadać odpowiednią moc i być wykonany z wysokiej jakości komponentów, aby zapewniał niezawodną pracę na przestrzeni wielu lat.

Poszukujesz funduszy? Skorzystaj z dofinansowania!

Opłacalność całego systemu wynika z jeszcze jednej rzeczy. Zakup paneli fotowoltaicznych może być dofinansowany, a ze wsparcia skorzystają wszystkie osoby chcące czerpać prąd z energii słonecznej, które złożą wniosek w stosownym terminie. Mowa tutaj o programie dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych “Mój Prąd”, który obejmuje zakup rozwiązań wraz z montażem. Uwzględnia dopłatę w wysokości do 50% wartości inwestycji (maksymalnie 5 tysięcy zł).

Dodatkowo inwestorzy mogą skorzystać ze specjalnej ulgi termomodernizacyjnej, w ramach której koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem, można odliczyć od podatku (maksymalna kwota to 53 tysiące zł). To, wraz obniżeniem rachunków za prąd sprawia, że montaż instalacji fotowoltaicznej jest znakomitym rozwiązaniem dla każdego, kto chce cieszyć się stałym dopływem energii oraz niezależnością.

Podsumowanie

Odnawialne źródła energii to przyszłość i zdecydowanie warto w nie inwestować. Dlatego też poważnie zastanów się nad tym, czy najlepszym rozwiązaniem dla Twojego domu nie byłaby nowoczesna instalacja fotowoltaiczna, która będzie służyć również Twoim dzieciom i wnukom!