Mój prąd – ile trwa rozpatrzenie wniosku?

Złożenie wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd to proste zadanie, którego realizacja nie wymaga zbyt wiele czasu. Wydawać by się zatem mogło, że program działa bardzo sprawnie, a dotacje udzielane są szybko. Niestety, czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku jest dosyć długi. Ile wynosi dokładnie? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, jednak w dalszej części tekstu dostarczamy informacji, dzięki którym będziesz mógł względnej dokładnie oszacować czas oczekiwania na otrzymanie pieniędzy.

90 dni na rozpatrzenie wniosku, czyli wstępne założenia

Kiedy startował program Mój Prąd 4.0, informowano o rozpatrywaniu wniosków w 3 miesiące. Wskazywano, że potencjalny czas oczekiwania nie będzie przekraczał 90 dni. Jednak wnioskodawcy już wtedy mogli przypuszczać, że dotrzymanie obietnicy okaże się trudne. W poprzedniej edycji programu również informowano pierwotnie o 90 dniach oczekiwania, natomiast ostatecznie wnioskodawcy czekali zwykle 6-7 miesięcy. Oczywiście pod warunkiem, że nie popełnili we wniosku żadnego błędu. W czwartym naborze również nie udało się dotrzymać obiecanych terminów. Co więcej, czas rozpatrywania wniosków okazał się jeszcze dłuższy. Wnioski mają być przyjmowane do 22.12.2022, a już dzisiaj NFOŚiGW informuje, że są rozpatrywane w ciągu 300 dni od daty złożenia. Wraz z przybywaniem kolejnych  wniosków może dochodzić do dalszego wydłużania się czasu ich rozpatrywania.

Nie popełnij błędu!

Powyżej wskazaliśmy na czas rozpatrywania wniosków wypełnionych bezbłędnie. Niestety w poprzedniej edycji około 40% złożonych wniosków okazało się błędnych. Najczęstsze pomyłki to podanie błędnych danych oraz pominięcie któregoś z niezbędnych załączników. Zdarzają się też mniej znaczące pomyłki, przez które wnioski są odsyłane do uzupełnienia. Na ten moment konieczność uzupełnienia wniosku wydłuża czas rozpatrywania o około 50 dni. Warto zatem wypełniać wnioski bardzo uważnie lub zlecić to zadanie specjalistom. Chętnie udzielimy Ci wsparcia w tym obszarze.