Panele słoneczne dom 100 m2

Fotowoltaika dla domu 100m2 – na co zwrócić szczególną uwagę?

Posiadasz sporej wielkości dom i poszukujesz sposobów na obniżenie kosztów, jakie generuje? W takim wypadku szczególnie dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z potencjału odnawialnych źródeł energii, wśród których bardzo dużą popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne. Są to nowoczesne systemy, które pozwalają na wykorzystanie promieniowania słonecznego do wytworzenia energii elektrycznej, która pozwoli na zasilenie domu. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru poszczególnych rozwiązań, jak wybrać odpowiednią moc i zmniejszyć rachunki za prąd.

Instalacja fotowoltaiczna – czy to się opłaca?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna – tak, opłaca się. Byłaby ona jednak niewystarczająca, dlatego też przyjrzymy się tej kwestii nieco bliżej.

Na samym wstępie warto wyjaśnić, dlaczego w ogóle warto dać szansę instalacji fotowoltaicznej. Jak się bowiem okazuje, nie jest to wyłącznie kwestia ekologii – panele fotowoltaiczne są przyjazne dla środowiska i gospodarki wodnej, ponieważ nie wytwarzają szkodliwych substancji, dlatego też ich stosowanie rekomendowane jest przez ekologów.

Najważniejszą kwestią jest jednak to, że dzięki nim możesz zaopatrywać swój dom w energię elektryczną i tym samym uniezależnić się od dostawców prądu. Jest to o tyle istotne, że ceny energii cały czas idą w górę, co każdego z nas naraża na dodatkowe koszty. Tymczasem wykorzystanie paneli fotowoltaicznych pozwoli Ci na darmowe wytwarzanie prądu, a nawet magazynowanie go i zastosowanie w przyszłości – np. podczas sezonu zimowego, kiedy do paneli fotowoltaicznych docierać będzie mniej słońca.

W przypadku domu jednorodzinnego lub budynku gospodarczego o powierzchni 100 m2 koszt takiej instalacji wcale nie musi być bardzo duży, a dodatkowe dofinansowania umożliwią Ci jego znaczące obniżenie. Dlatego też z takiego rozwiązania korzysta coraz więcej osób. To doskonała inwestycja na lata, która będzie służyła nie tylko Tobie, ale nawet Twoim dzieciom czy wnukom. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, jakie panele wybrać i odpowiedzmy na inne, ważne pytania związane z wykorzystaniem promieni słonecznych.

Jak wygląda proces budowy instalacji fotowoltaicznej?

Kompletna instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku elementów, od których jakości zależeć będzie jej wydajność oraz trwałość. W jej skład wchodzą:

  • panele słoneczne lub fotowoltaiczne – składają się one z ogniw fotowoltaicznych, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, umożliwiające zamianę promieniowania słonecznego w energię elektryczną;
  • licznik dwukierunkowy – jest on odpowiedzialny za mierzenie przepływu prądu oraz rozliczenie energii słonecznej (zarówno tej wyprodukowanej, jak i pobranej);
  • falownika – przekształca on wyprodukowany przez panele fotowoltaiczne prąd stały na prąd zmienny, który jest wykorzystywany przez urządzenia Twojego gospodarstwa domowego.

Aby instalacje fotowoltaiczna mogły spełniać swoje zadanie, niezbędne jest przygotowanie ich projektu – jest on dokonywany przez specjalistów i stanowi najniższy koszt spośród wszystkich etapów tworzenia systemu. Najdroższy jest etap drugi, a więc zakup fotoogniw – ich wielkość i moc uzależniona jest oczywiście od powierzchni domu oraz tego, jaką ilość energii mają one produkować. Kolejne etapy to zakup osprzętu niezbędnego do montażu paneli oraz sam montaż, który również przeprowadzany jest przez specjalistów.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dla domu 100 m2? Na to pytanie odpowiemy nieco później – najpierw warto dowiedzieć się nieco więcej o poszczególnych elementach instalacji fotowoltaicznej.

Na jakie panele fotowoltaiczne możesz postawić?

Jeżeli chcesz pozyskiwać energię słoneczną, powinieneś w pierwszej kolejności wybrać rodzaj ogniw, które odgrywają w tym procesie najistotniejszą rolę. Wyróżniamy ich dwa rodzaje:

  • monokrystaliczne – dzięki uporządkowanej strukturze zapewniają one bardzo wysoką sprawność, co pozwala na przetworzenie dużej ilości promieniowania słonecznego na energię;
  • polikrystaliczne – wciąż pozwalają na pozyskiwanie dużej ilości energii, jednak posiadają nieco więcej wad niż ogniwa monokrystaliczne.

Które z nich wybrać? Odpowiedź wydaje się prosta – te o większej sprawności, czyli ogniwa monokrystaliczne. Niestety ich wyższa jakość wiąże się z wyższą ceną, dlatego też dla osób o ograniczonym budżecie polecamy ogniwa polikrystaliczne, które mimo pewnych wad, również będą w stanie spełnić swoje zadanie i to na przestrzeni wielu lat.

Instalacja na dachu czy na gruncie?

Moduły fotowoltaiczne można zamontować na dwa sposoby – wybór konkretnego miejsca jest równie istotny, co zakup odpowiednich paneli. Do wyboru masz instalację na dachu albo na gruncie. Czym charakteryzują się oba rozwiązania i na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu to rozwiązanie bardzo powszechne, które wydaje się być szczególnie korzystne w przypadku dużych, 100-metrowych domów. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy dach skierowany jest w odpowiednią stronę (na południe) – jeżeli nie, instalacje fotowoltaiczna nie osiągają wystarczającej efektywności i by spełniły oczekiwania użytkowników, konieczne jest zamontowanie ogniw o większej mocy, co wiązać się będzie z dodatkowym kosztem. Weź pod uwagę również takie czynniki jak:

  • wielkość dachu, która musi być wystarczająca do zamontowania wszystkich paneli fotowoltaicznych;
  • jakość i rodzaj więźby dachowej, która powinna być w stanie unieść ciężar paneli;
  • kąt nachylenia;
  • ewentualne zacienienie – im większe, tym mniejsza będzie wydajność modułów fotowoltaicznych.

Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie to rozwiązanie alternatywne, które sprawdzi się w przypadku tych domów, gdzie dach jest skierowany w nieodpowiednim kierunku albo nie zapewnia odpowiednich warunków do montażu instalacji. W tym wypadku najważniejszą rolę odgrywa zacienienie powierzchni – im jest mniejsze, tym oczywiście lepiej. To rozwiązanie może okazać się doskonałe w sytuacji, gdy posiadasz dużą powierzchnię terenów, ponieważ zmieści się na nich więcej paneli, co z kolei pozwoli Ci na pozyskiwanie większej ilości energii elektrycznej.

Panele fotowoltaiczne on-grid czy off-grid?

Kolejną kwestią jest rozstrzygnięcie tego, czy instalacja ma być podłączona do sieci (on-grid), czy ma być autonomiczna i niepodłączona (off-grid). To pierwsze rozwiązanie polecane jest osobom, które chcą mieć pewność tego, że nawet w przypadku braku słońca, nie zabraknie prądu – np. zimą. W takiej sytuacji instalacja podłączona do sieci będzie czerpała z niej resztę prądu, niezbędnego dla gospodarstwa domowego.

Jeżeli natomiast masz pewność, że Twoje panele posiadają wystarczająco dużą moc, możesz skorzystać z drugiej opcji i całkowicie uniezależnić się od usług dostawców energii elektrycznej.

Jaka moc paneli słonecznych dla domu 100 m2?

Czas przejść do najważniejszego punktu programu – tego, jakie są koszty instalacji i jaka moc paneli będzie niezbędna, aby spełniała oczekiwania mieszkańców 100-metrowego domu jednorodzinnego lub budynku gospodarczego.

Na samym wstępie warto dowiedzieć się, że z 1,25 kWp mocy, instalacja pozwoli na wygenerowanie około 1000 kWh energii rocznie. Jeżeli więc obliczysz, że w przypadku Twojego domu wystarczające będzie 2000 kWh, moc instalacji powinna wynosić 2,5 kWp. Ale jak to obliczyć? Z pomocą przychodzi wzór:

Moc instalacji (kWp) = 

Gdzie:

  • Ek – roczne zużycie energii (kWh);
  • a – udział bieżącej konsumpcji własnej (%);
  • b – udział ilości energii oddanej do sieci (%);
  • a+b = 100%;
  • opust – 0,8 za 1 kWh (instalacja do mocy 10 kW); 0,7 za 1 kwH (instalacja o mocy 10–50 kW);
  • uzysk – roczna produkcja energii z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację PV (kWh).

Jeżeli chcesz dokładnie wyliczyć moc, warto skorzystać z pomocy specjalistów albo specjalnych kalkulatorów, dzięki którym dowiesz się, jaki będzie koszt instalacji fotowoltaicznej. Jak pokazują statystyki, średni koszt instalacji w Polsce wynosi około 4600 zł/kW. Jeżeli więc przyjmiemy, że moc instalacji dla polskiego domu ma 6 kW, jej koszt wyniesie około 27,6 tysiąca zł.

Oczywiście są to dane bardzo uśrednione i dla każdego domu o powierzchni 100 m2 czy jakiejkolwiek innej koszt może być inny. Wiele zależy od rodzaju wybranych ogniw, kosztu osprzętu i montażu oraz wielu innych czynników. Generalnie jednak jest to inwestycja niezwykle opłacalna i dlatego też fotowoltaika cieszy się w ostatnich latach tak dużym zainteresowaniem osób prywatnych i właścicieli własnych działalności w naszym kraju.

Koszt instalacji fotowoltaicznej a dofinansowanie

Opłacalność tego rozwiązania jest tym większa, że jako właściciel domu jednorodzinnego, chcący korzystać z odnawialnych źródeł energii, masz możliwość skorzystania z różnego rodzaju programów dofinansowania.

Najważniejszy jest w tym wypadku “Mój Prąd”, a więc program, który pozwala na uzyskanie dopłaty w wysokości do 50% wartości całej inwestycji (wysokość dofinansowania to maksymalnie 5 tysięcy złotych). Co więcej, wszystkie te koszty inwestycji, które nie zostały pokryte przez dofinansowanie możesz odliczyć od swojego podatku dochodowego (maksymalnie 53 tysiące zł). Nazywane jest to ulgą termomodernizacyjną.

Korzystnym rozwiązaniem jest również fotowoltaika dla rolnika. Mowa tutaj o odliczeniu ¼ kwoty instalacji od należnego podatku rolnego – jest to więc dofinansowanie dla rolników, które także pozwoli znacznie ograniczyć koszty inwestycji i prowadzonego gospodarstwa rolnego.

Kiedy instalacja paneli fotowoltaicznych może mi się zwrócić?

Ceny prądu wciąż rosną, dlatego też skorzystanie z fotowoltaiki wydaje się być dzisiaj doskonałą alternatywą, pozwalającą na pozyskiwanie energii elektrycznej nawet dla największych domów jednorodzinnych. Tym bardziej że, inwestując w to rozwiązanie, możesz liczyć na stosunkowo szybki zwrot z inwestycji. Jak go obliczyć?

Posłużymy się wcześniejszym przykładem. Przy założeniu, że:

  • Twoja instalacja o mocy 6 kWp kosztowała Cię 27,6 tysięcy zł;
  • pozwala Ci wygenerować około 4800 kWh rocznie,
  • koszt 1 kWh energii to około 0,6 zł, czyli pozwoli Ci wyprodukować prąd o wartości 2880 zł rocznie.

Czas zwrotu z inwestycji wynosić będzie niecałe 10 lat. Jak więc widać, nie jest to długi okres, co jeszcze bardziej zachęca do inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Tym bardziej, że ceny prądu rosną i w związku z tym czas zwrotu z inwestycji w przyszłości okaże się jeszcze krótszy.

Podsumowanie

Fotowoltaika dla domu o powierzchni 100 m2 to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie w dobie rosnących cen za prąd. Tego rodzaju rozwiązanie to przede wszystkim:

  • możliwość uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców energii i znaczącego zaoszczędzenia na rachunkach za prąd;
  • niewyczerpalne źródło energii, które dostarcza prąd nawet w okresie jesienno-zimowym, kiedy to w domach jednorodzinnych czy gospodarstwach rolnych występuje zwiększone zapotrzebowanie na energię;
  • zapobieganie degradacji środowiska naturalnego – panele fotowoltaiczne są w pełni ekologiczne w przeciwieństwie do tradycyjnych metod pozyskiwania energii;
  • ogromna wytrzymałość paneli, które sprawdzać się będą na przestrzeni kilkudziesięciu lat;
  • duże możliwości w zakresie doboru konkretnych podzespołów dopasowanych do możliwości finansowych inwestora;
  • możliwość skorzystania z dofinansowania na fotowoltaikę, które znacząco obniży całkowite koszty inwestycji;
  • nieskomplikowana konserwacja paneli oraz ich niezawodne działanie – bez obaw o to, że ulegną awarii albo ich moc przestanie być wystarczająca.

Jeżeli więc chcesz pozyskiwać energię elektryczną z paneli fotowoltaicznych, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Jako specjaliści z wieloletnim doświadczeniem pomożemy Ci w wyborze konkretnych rozwiązań, obliczymy moc  instalacji niezbędną dla Twojego domu i zajmiemy się montażem systemu. Odpowiemy również na Twoje pytania i zapewnimy kompleksową, w pełni indywidualną obsługę. Po to, abyś mógł zaoszczędzić i cieszyć się energią niezależnie od pory roku, zapotrzebowania czy wielkości Twojego gospodarstwa domowego!